VÝROČNÍ ZPRÁVA WWF 2022: PŘELOMOVÝ ROK PRO PŘÍRODU
PŘEHLED ROKU 2022
V roce 2022, měla mimořádná situace na naší planetě znatelný dopad na naši přírodu. Globální pandemie, konflikty a další krize…. Stejně tak příroda nadále trpěla. Za posledních 50 let klesl počet volně žijících živočichů a rostlin v průměru o 69% (jak odhalil Living Planet Report od WWF). Podařilo se ale i několik významných úspěchů. Podívejte se na ně ve Výroční zprávě WWF 2022.
V uplynulých 12 měsících se objevily vítané známky pokroku při řešení dvou největších a nejsložitějších výzev, kterým čelí veškerý život na Zemi: krize klimatu a ztráty přírody. Kromě historicky přelomovému závazku zastavit a zvrátit úbytek biologické rozmanitosti do roku 2030 jsme také oslavili mnoho zásadních úspěchů v oblasti ochrany přírody:
- Poprvé po více než deseti letech jsme zaznamenali nárůst počtu volně žijících tygrů, který se v některých lokalitách dokonce zdvojnásobil.
- Dlouholeté kampaně podpořené více než dvoumilionovou peticí spolu s podporou podnikatelských subjektů a organizací občanské společnosti pomohly k tomu, že se země jednomyslně dohodly na vypracování globální dohody proti znečištění plasty.
- V Evropě vedoucí představitelé EU uzavřeli historickou dohodu o průlomovém zákonu, který má zastavit odlesňování.
- Dědictví Kolumbie, iniciativa „Project Finance for Permanence initiative“ (podporovaná WWF a zahájená společně s kolumbijskou vládou), pomohla zajistit 245 milionů USD z veřejných a soukromých zdrojů na ochranu 32 milionů hektarů ikonických krajin a mořských oblastí v zemi. Dědictví Kolumbie je součástí regionálního uskupení podobných iniciativ, které dohromady zajišťují trvalou ochranu přibližně 12 % celého amazonského deštného pralesa.
- Podpora WWF přispěla ke vzniku nových chráněných území ve východní části tropického Pacifiku. Například Ekvádor zřídil mořskou rezervaci o rozloze 60 000 km2 na biologicky rozmanitých Galapágách.