LEPŠÍ BUDOUCNOST PRO VŠECHNY: TRANSFORMACE POTRAVINOVÉHO SYSTÉMU
Způsob výroby potravin ve střední Evropě a po celém světě má destruktivní dopady na přírodní ekosystémy, urychluje změnu klimatu a přispívá k vyhynutí druhů. Zemědělství a půdní hospodaření představují téměř 60 % úbytku biologické rozmanitosti a 30 % celosvětových emisí skleníkových plynů, což z nich činí jednu z největších environmentálních hrozeb.
I když se jedná o komplexní problém, máme možnost jej aktivně řešit. Klíčem k řešení je přeměna způsobu, jakým vyrábíme potraviny. Můžeme snižovat emise uhlíku, omezovat ztráty a plýtvání potravinami, obnovovat přírodu a zároveň podporovat místní i zahraniční zemědělce a výrobce, aby zajistili dostatek potravin pro všechny. Naším cílem je vytvořit potravinový systém, který poskytuje udržitelné, zdravé a cenově dostupné potraviny pro všechny obyvatele
PRINCIPY PRO UDRŽITELNÉ POTRAVINOVÉ SYSTÉMY VE STŘEDNÍ EVROPĚ
Potravinářské podniky jsou úzce spjaty se zdravím a stabilitou ekosystémů, protože jsou závislé na plodinách, hospodářských zvířatech a mořských plodech. Je naléhavě, aby podniky působící v potravinářském průmyslu přijaly naléhavá a komplexní opatření pro všechny části potravinového řetězce.
S cílem usnadnit tuto transformaci svolává WWF všechny aktéry potravinového průmyslu ve střední Evropě, od zemědělců po prodejce, aby úzce spolupracovali na udržitelné přeměně potravinového systému.
V říjnu 2022 WWF-CEE zveřejnil „Principy pro udržitelné potravinové systémy„, které poskytují odborná doporučení pro prodejce, zpracovatele a výrobce potravin. Tyto zásady stanovují konkrétní cíle pro potravinářský průmysl v oblastech, jako je klima, plýtvání potravinami, obaly, odlesňování a přeměna, zemědělství, rybolov a akvakultura a stravování.
7 KRITICKÝCH ENVIROMENTÁLNÍCH PROBLÉMŮ SOUVISEJÍCÍCH S POTRAVINOVOVÝM PRŮMYSLEM
Principy WWF pro udržitelné potravinové systémy ve střední Evropě se zabývají sedmi kritickými environmentálními problémy souvisejícími s potravinovým systémem, které vyžadují okamžitou pozornost.
KLIMA
CÍL: Snížit emise skleníkových plynů ve všech oblastech v souladu s vědecky podloženým cílem 1,5 stupně.
POTRAVINOVÝ ODPAD
CÍL: Snížit ztráty a plýtvání potravinami o 50 % ve všech aspektech dodavatelského řetězce do roku 2030.
OBALY
CÍL: 100 % recyklovatelný obal, žádné nadměrné balení. Všechny materiály jsou získávány udržitelným způsobem a maximálně se využívá recyklovaný obsah.
ZEMĚDĚLSTVÍ
CÍL: Konkurenceschopné a udržitelné zemědělství schopné zadržovat vodu v krajině a podporovat biologickou rozmanitost a zároveň zabraňovat degradaci půdy a úniku živin.
RYBÁŘSTVÍ A AKVAKULTURA
CÍL: Do roku 2030 bude 100 % mořských plodů pocházet z udržitelných zdrojů. Všechny zdroje mořských plodů jsou certifikovány.
STRAVOVÁNÍ
CÍL: Zvýšit podíl rostlinných potravin v průměrném jídelníčku.