JAK SNÍŽIT PLÝTVÁNÍ POTRAVINAMI
Podle nové zprávy Driven to Waste (Vyhozeno do odpadu), kterou zpracovaly WWF a Tesco, se v současnosti 40 % vypěstovaných potravin nikdy nesní – to je o 1 miliardu tun (přesněji o 1,1 miliardy tun) více, než se dříve předpokládalo. Zpráva odhaduje, že se ročně vyhodí téměř 2,5 miliardy tun potravin, což způsobí 10 % emisí skleníkových plynů zachycujících teplo vytvořených v důsledku lidské aktivity.
Už víme, že velké množství odpadu vzniká v potravinářských podnicích. Zpráva zároveň odhalila, že jedním z nejvíce přehlížených článků řetězce vytvářejícího potravinový odpad jsou ve skutečnosti farmy. Ale do tohoto seznamu bychom neměli zapomenout zařadit také vlastní kuchyně, kde máme provedení okamžité změny ve své moci.
Shrnuto, podtrženo: 931 milionů tun každý rok se vyhodí v domácnostech, maloobchodech a restauracích. Z toho téměř 570 milionů tun vzniká v domácnostech. Jak snížit plýtváni potravinami? Dovolte nám tedy, abychom vás inspirovali k několika jednoduchým krokům, které WWF navrhuje každému, kdo se chce ve vlastní domácnosti stát bojovníkem proti plýtvání potravinami.
Jednoduché tipy ke snížení plýtvání potravinami
Photo: © Elizabeth Dalziel / WWF-UK
Prodlužte hranice použitelnosti vašich surovin
Některé druhy zeleniny, například salát, můžete oživit rychlou lázní v ledové vodě. Zhnědly vám banány? Oloupejte je a v nádobě na uchovávání potravin je uložte do mrazáku, abyste je později využili při přípravě moučníků nebo ovocných a zeleninových koktejlů. Zbytky vařeného jídla a oschlá nebo méně vzhledná zelenina se mohou stát prvotřídními přísadami do hustých a vydatných polévek nebo dušených pokrmů.
Vnímání trvanlivosti potravin
Důvěřujte svým smyslům v otázkách trvanlivosti potravin. Většina potravin může být bezpečně konzumována i po uplynutí lhůty trvanlivosti označené na obalu – to platí u čerstvých i konzervovaných potravin. Většinou nemá datum trvanlivosti nic společného s bezpečností konzumace a v závislosti na druhu, jsou potraviny bezpečně konzumovatelné ještě dny, týdny nebo měsíce po datu uvedeném na někdy matoucím štítku typu „spotřebovat do“, „v prodeji do“, a „minimální trvanlivost do“. Ve většině případů se při zjišťování, zda je potravina vhodná ke konzumaci, můžete spolehnout na vlastní smysly nebo můžete použít aplikaci FoodKeeper App, kde se o trvanlivosti potravin a jejich uchovávání dozvíte více.
Připravit, pozor, mrazíme!
Zmrazit se dá téměř cokoli – vejce, maso, ovoce a zelenina, omáčky – ať už jste něco právě přinesli domů nebo jste to uvařili. Skladovací nádoby na potraviny dobře uzavřete a ponechte trochu prostoru pro tekutinu. Jídlo rozdělte na porce a ty zmrazujte jednotlivě, je to praktičtější, nádoby označte popiskem a datem uložení, abyste nezapomněli, co je co. I když je to trochu přípravné práce navíc, zmrazení vám ušetří spoustu času, který byste později trávili vařením, přípravou jídla nebo dokonce i nakupováním. A pokud tímto způsobem využijete všechny nakoupené potraviny, tak dokonce i ušetříte.
Pokud můžete, podělte s tím, co nespotřebujete s ostatními
Často býváme svědky toho, jak lidé spojují své síly, aby dosáhli společného cíle. Samozřejmě, že bychom měli kupovat pouze to, co spotřebujeme. Ale také je možné ukázat svou kreativní stránku a podělit se o své recepty s přáteli, příbuznými nebo i s cizími lidmi, aby ani trocha potravin nepřišla nazmar. A pokud máte jídlo navíc, podělte se těmi, kterým chybí, nebo je případně darujte do potravinové banky. Měli bychom se o sebe navzájem starat.
Buďte přirozeně zvídaví v oblasti nakupování a stravování
Potraviny jsou jádrem mnoha ekologických problémů. Nicméně pokud změníme to, co jíme, můžeme významně přispět k environmentální výkonnosti potravinového systému. Seznamte se s tím, jak je možné nakupovat a stravovat se udržitelnějším způsobem, abyste tak pomohli přispět k ochraně přírody. Více na: Driven to Waste (Vyhozeno do odpadu)