JAK JÍST ZDRAVĚ A UDRŽITELNĚ? 6 PRINCIPŮ ZDRAVÉHO ŠETRNÉHO STRAVOVÁNÍ
Zdravější výběr potravin nám může pomoci vyřešit dvojí krizi – změnu klimatu a úbytek biodiverzity
Tisková zpráva k SVĚTOVÉMU DNI JÍDLA 2022 Copyright Credit © Copyright owner / WWF-country |
● Globální potravinový systém je jednou z hlavních příčin úbytku přírody
● Globální posun směrem ke zdravějšímu a udržitelnějšímu stravování nám pomůže bojovat proti změně klimatu, snížit úbytek biologické rozmanitosti a zlepšit lidské zdraví
● Odborníci WWF na udržitelnou stravu se podělili o nejlepší tipy, co je dobré pro naše zdraví a planetu
Budapešť, Bratislava, Praha – 16. říjen 2022
Náš celosvětový potravinový systém je jednou z hlavních hnacích sil úbytku biologické rozmanitosti. Samotné zemědělství ohrožuje 22 500 ze 41 000 druhů, kterým hrozí vyhynutí.1 Produkce potravin je nejen největší příčinou úbytku volně žijících živočichů a rostlin, ale přispívá také ke změně klimatu. Přibližně čtvrtina celosvětových emisí skleníkových plynů je spojena s potravinami. A vzhledem k tomu, že světová populace dosáhne do roku 2050 více než 9 miliard, je jasné, že náš potravinový systém se musí změnit – a to naléhavě.
Při příležitosti Světového dne potravin WWF připomíná, že celosvětový posun směrem ke zdravějšímu a udržitelnějšímu stravování nám pomůže bojovat proti změně klimatu a nedostatku potravin,1 omezit ztrátu biologické rozmanitosti,2 zlepšit lidské zdraví,3,4 výrazně snížit předčasnou úmrtnost5 a přispět ke snížení rizika budoucích pandemií.6,7
Jak jíst zdravě a udržitelně? 6 principů zdravého udržitelného stravování
„Záleží na tom, co jíme. Záleží na našem zdraví a na zdraví naší planety, protože naše volba potravin ovlivňuje potravinové systémy – co, jak a kde se vyrábí. Přeměna těchto potravinových systémů na udržitelné a odolné nám pomůže dosáhnout pokroku při plnění většiny cílů udržitelného rozvoje v místě, kde žijeme, i na celém světě,“ říká Irene Lucious, regionální ředitelka ochrany přírody WWF pro střední a východní Evropu. WWF, celosvětová organizace na ochranu životního prostředí, definovala několik „win-win“ vzorců spotřeby, které mohou přinést výhody pro lidské zdraví a zároveň snížit dopady na životní prostředí:
Jezte více rostlinné stravy
Dopřejte si více ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků. Produkce masa, mléka a vajec je náročnější na spotřebu vody, půdy a skleníkových plynů než rostlinná výroba. Když budeme jíst více rostlin – a méně masa, mléčných výrobků a vajec, snížíme tím dopad naší stravy na naši planetu.
Pestrost na talíři
Jezte pestrobarevnou škálu potravin. Celosvětově jsme závislí pouze na několika druzích potravin. 75 % celosvětové nabídky potravin pochází pouze z 12 rostlinných a 5 živočišných druhů. Monotónnost stravy souvisí s poklesem rozmanitosti rostlin a živočichů využívaných v zemědělství a ostatních oblastech, což ohrožuje odolnost našeho potravinového systému a zužuje škálu dostupných potravin. Tato omezená strava také neposkytuje dostatek vitaminů a minerálních látek.
Žádné jídlo nazmar
Téměř 570 milionů tun celosvětového potravinového odpadu vzniká v domácnostech.8 To znamená, že vyhazujeme také přírodní zdroje a peníze. Abyste se vyhnuli plýtvání potravinami ve vaší domácnosti, může vám pomoci plánování, chytré nakupování a správné skladování.
Menší spotřeba masa
Využívejte i jiné zdroje bílkovin, jako jsou houby, hrách, fazole a ořechy. Závislost na zdrojích bílkovin živočišného původu představuje další zátěž pro naše životní prostředí a současné zemědělské postupy nejsou dlouhodobě udržitelné. Přibližně 60 % emisí skleníkových plynů v zemědělství je způsobeno výrobou živočišných potravin. Produkce masa, mléka a vajec je náročnější na spotřebu vody, půdy a skleníkových plynů než rostlinná výroba. Neznamená to, že ze své stravy vyloučíme bílkoviny, protože ty se nacházejí také v mnoha rostlinných zdrojích.
Certifikované potraviny mají přednost
Na obalech potravin najdete různé normy, které zajišťují, aby naše potraviny pocházely a byly vyráběny udržitelným způsobem. Až budete příště nakupovat, zaměřte se na loga jako bio, Rainforest Alliance (pro udržitelné zemědělství), Fairtrade (ochrana zemědělců a pracovníků v rozvojových zemích), Freedom Food (dobré životní podmínky zvířat), MSC a ASC (Marine stewardship council a Aquaculture Stewardship Council pro mořské plody) a RSPO (Roundtable for Sustainable Palm oil).
Méně tuku, cukru a soli
Potraviny, jako jsou koláče, sladkosti a čokoláda, stejně jako uzeniny, hranolky a chipsy, si dopřejte jen občas. Vybírejte si vodu, vyhýbejte se sladkým nápojům. Pěstování cukrové třtiny a cukrové řepy způsobuje erozi půdy a je často spojeno s intenzivním používáním vody a pesticidů. Nové cukrové plantáže nahrazují přirozená stanoviště, což vede k poklesu biologické rozmanitosti. Více informací o tom, jak si osvojit stravu šetrnou k planetě, najdete na platformě WWF-CEE „Dobré pro vás, dobré pro planetu“.
Vyzkoušejte udržitelné recepty na zdravá jídla dobré pro vás i pro planetu.
Tisková zpráva ke stažení v české verzi.
Tisková zpráva ke stažení v originální anglické verzi.
For More Information Lenka Frycová – Head of WWF Czech representation| lfrycova@wwfcee.org| |