Hodnocení politických stran Evropského parlamentu na základě výsledků hlasování o klimatu, přírodě a znečištění
Klimatické hodnocení a přehled politických stran Evropského parlamentu
Praha, 16. dubna 2024 – Nový hloubkový průzkum dat pěti předních organizací zabývající se klimatem a životním prostřední odhalil, že pouze menšina poslanců Evropského parlamentu během mandátu 2019-2024 jednala jako ochránci naší planety a evropské zelené dohody. Většina poslanců Evropského parlamentu se místo toho rozhodla odložit hlasování na později, čímž ohrozila skutečné kroky při řešení krizových situací, kterým Evropa čelí.
V červnu mají občané EU důležitou příležitost ovlivnit budoucnost politiky EU v oblasti klimatu a životního prostředí a také pohnat své zástupce k zodpovědnosti a požadovat od poslanců Evropského parlamentu (EP) více ambicí při vstupu do rozhodujících posledních let roku 2020.
Volby do Evropského parlamentu se konají od 6. do 9. června 2024. Termíny a podrobnosti o hlasování ve všech 27 členských státech najdete zde.
Vzhledem k tomu, že planeta směřuje k alarmujícímu nárůstu teploty o 2,9 °C ve srovnání s předindustriální dobou, přičemž Evropa se otepluje ještě rychleji, a že jsme svědky vysoké míry znečištění a degradace životního prostředí, budou mít rozhodnutí přijatá ve volbách dlouhodobé důsledky pro budoucnost Evropy a naši společnou schopnost splnit klimatické cíle.
Na podporu tohoto záměru provedly organizace BirdLife Europe, Climate Action Network Europe, European Environmental Bureau, Transport & Environment a WWF European Policy Office analýzu výsledků hlasování v Evropském parlamentu za posledních pět let, aby občanům poskytly interaktivní přehled, který hodnotí všechny národní politické strany a evropské parlamentní skupiny na základě jejich výsledků hlasování.
Přehled výsledků Evropského parlamentu
Srovnávací přehled EU parlamentu se zabývá individuálním hlasováním každého poslance Evropského parlamentu během volebního období 2019-2024 a hodnotí je na základě doporučení pěti evropských ekologických organizací. To poskytuje měřítko angažovanosti každého poslance Evropského parlamentu v oblasti udržitelnosti životního prostředí – výsledkem je skóre 100 bodů. Výsledky jsou shrnuty v přehledu výsledků politických skupin a národních stran zastoupených v Evropském parlamentu.
Bodové hodnocení hodnotí chování při hlasování ve 30 politických dokumentech, které zahrnují klíčové právní předpisy v oblasti klimatu, energetiky a životního prostředí. Dvanáct politických souborů se zaměřuje na klimaticky neutrální a sociálně spravedlivý přechod, osm na Evropu příznivou pro přírodu a deset na oběhové hospodářství a dosažení nulového znečištění.
V uplynulých pěti letech měl Evropský parlament moc a příležitost odvážně jednat a řešit krize, kterým čelíme. Náš nový hloubkový průzkum dat bohužel odhalil, že pouze menšina poslanců Evropského parlamentu během mandátu 2019-2024 jednala jako ochránci naší planety a evropské zelené dohody. Většina poslanců EP se místo toho chovala buď jako prokrastinátoři, nebo jako pravěcí myslitelé, kteří odkládají skutečné kroky s nejednotnými a nekonzistentními výsledky hlasování, nebo hůře, zcela selhávají při řešení krizí, kterým Evropa čelí.
BirdLife Europe, Climate Action Network (CAN) Europe, European Environmental Bureau, Transport & Environment a WWF European Policy Office analyzovaly výsledky hlasování v Evropském parlamentu za posledních pět let a poskytly občanům interaktivní přehled, který hodnotí všechny národní politické strany a evropské parlamentní skupiny na základě jejich výsledků hlasování.