COP15: GLOBÁLNÍ DOHODA O BIOLOGICKÉ ROZMANITOSTI BYLA SCHVÁLENA – EU MUSÍ REAGOVAT
COP15: Globální dohoda o biologické rozmanitosti byla schválena – EU musí následovat s přísným zákonem o obnově přírody
Montreal, Kanada/Brusel, Belgie (19. prosince) – Dnešní přijetí globálního rámce pro biologickou rozmanitost na konferenci COP15 v Montrealu zavazuje svět k zastavení a zvrácení úbytku biologické rozmanitosti do roku 2030, což je globální cíl, který je označován za ekvivalent klimatického cíle 1,5 °C. WWF vítá cíl dohody zachovat alespoň 30 % půdy, sladkých vod a oceánů na celém světě a zároveň respektovat práva původních obyvatel a místních komunit a uznat přínos domorodých a tradičních území k dosažení tohoto cíle.
O dva roky později, než bylo plánováno, byla dnes v rámci Úmluvy OSN o biologické rozmanitosti přijata 196 zeměmi dohoda o biologické rozmanitosti (tzv. Kunming-Montreal Agreement).
„Tato dohoda o jednotném globálním cíli bude vodítkem pro společná a okamžitá opatření k zastavení a zvrácení úbytku přírody do roku 2030. Stává se tak mimořádnou událostí pro všechny, kteří vyjednávali o globálním rámci pro biologickou rozmanitost a výhrou pro lidi i planetu. Je jasným signálem a musí se stát odrazovým můstkem pro budoucí postupy vlád, podniků a společnosti, jež povedou k přechodu na svět příznivý pro přírodu a zároveň podpoří opatření v oblasti klimatu a cíle udržitelného rozvoje,“ vysvětluje Marco Lambertini, generální ředitel WWF International.
„Dohoda představuje významný milník pro ochranu naší přírody. Biologická rozmanitost nebyla nikdy tak vysoko v politické a obchodní agendě, ale její pomalé provádění a neschopnost mobilizovat slíbené zdroje ji mohou ohrozit. Chybí jí také povinný mechanismus, který by přiměl vlády k odpovědnosti za zvýšení opatření v případě, že cíle nebudou splněny. Nyní je třeba, aby tato dohoda byla okamžitě provedena, bez výmluv a odkladů,“ dodává Lambertini.
Nyní bude nezbytné, aby země Montreálskou dohodu naplnily tím, že ji promítnou do ambiciózních národních plánů a politik. Země musí aktualizovat národní strategie a akční plány v oblasti biologické rozmanitosti tak, aby byly v souladu s globálním cílem: zvrátit úbytek biologické rozmanitosti do roku 2030.
„Tato dohoda bude pouze tak dobrá, jak dobrá bude její implementace. V EU máme nyní šanci vrátit přírodě její ráz přijetím silného a ambiciózního zákona o obnově přírody. Na zítřejším zasedání ministrů životního prostředí EU musí členské státy dostát duchu Montrealské dohody a vyjádřit jednoznačnou podporu návrhu Komise obnovit do roku 2030 nejméně 20 % pevniny a nejméně 20 % mořských oblastí EU, přičemž pro všechny ekosystémy budou stanoveny smysluplné cíle. Svět se bude dívat!“ uvedl Sabien Leemans, vedoucí pracovník pro biologickou rozmanitost v evropské kanceláři WWF.
Zítra budou mít ministři životního prostředí EU první příležitost vyměnit si názory na návrh zákona EU o obnově přírody. Návrh, který Evropská komise předložila v červnu 2022, zahrnuje právně závazné cíle obnovy různých ekosystémů v celé EU a představuje obrovskou příležitost, jak naši degradovanou přírodu nasměrovat na cestu obnovy.
Jednou z nejspornějších otázek jednání COP15 byl finanční balíček na podporu úsilí o ochranu přírody v celosvětovém měřítku, a to zejména v rozvojových zemích.
WWF proto oceňuje závazek vlád odstranit dotace poškozující přírodu a širší závazek postupně a významně zvýšit úroveň finančních zdrojů do roku 2030 a mobilizovat nejméně 200 miliard USD ročně. To představuje zhruba zdvojnásobení oproti výchozímu roku 2020. Významným úspěchem je také závazek, že do roku 2025 budou mezinárodní finanční toky činit 20 miliard USD a do roku 2030 30 miliard USD.
WWF rovněž varuje, že cíl dohody zvrátit do roku 2030 úbytek biologické rozmanitosti by mohl být ohrožen, pokud se na národní úrovni nebudou řešit slabé formulace v kritických oblastech, jako je ochrana nedotčených ekosystémů a řešení neudržitelné výroby a spotřeby.