SPOLEČNĚ PROTI ODLESŇOVÁNÍ #Together4Forests
Česko pomáhá zastavit odlesňování způsobené EU
Role ministra zemědělství Zdeňka Šimka v současných jednáních by mohla změnit směřování zákona EU o odlesňování
Pravděpodobně patříte mezi 7 z 10 Evropanů, kteří chtějí odlesňování z trhu EU odstranit. Odlesňování na svůj nákupní seznam sice nepřidáváte, a přesto tam je mezi neudržitelnými surovinami: vejci, mlékem, hovězím masem, kuřecím masem, lososem, sýrem, kapučínem a sušenkami. Spotřeba EU je zodpovědná za 16 % odlesňování tropických lesů v souvislosti s mezinárodním obchodem, což je druhý podíl po Číně. Potraviny, které kupujeme, způsobují škody na přírodě, ale i lidských obydlích a místech, o kterých jste ani nepřemýšleli, škody, kterých si nejste vědomi a v žádném případě byste se jich nechtěli účastnit. Přesto je odpovědnost kladena na vaše bedra, což je nespravedlivé. Je načase to změnit.
Návrh nového zákona EU o odlesňování, který požadovalo 1,2 milionu lidí v celé Evropě, předložila Evropská komise v loňském roce. Obsahuje řadu silných prvků, jež by měly být zachovány. Výrobky vstupující na trh EU musí být skutečně udržitelné, nikoliv pouze legální podle zákona. Musí být možné snadno dohledat, kde byly vyrobeny nebo sklizeny. Návrh také obsahuje jasnější rámec pro členské státy, pokud jde o způsoby provádění kontrol, inspekcí a prosazování práva.
Otevřený dopis k podpoře zákona o odlesňování
V otevřeném dopise jsme spolu s dalšími nevládními organizacemi vyzvali rozhodující činitele EU, aby podpořili odvážný a ambiciózní zákon, který chrání přírodu a práva původních obyvatel. Jeho znění si můžete přečíst níže.
Nedostatky návrhu zákona o odlesňování
Návrh však, podobně jako příliš krátký ubrus, zatím nepokrývá všechny důležité ekosystémy, všechny komodity, které mají dopad, a ponechává mezery, které nejsou vyřešeny. Navíc by případné změny odložil nejméně o dva roky. Přestože členské státy EU ve svém stanovisku z loňského června tento přístup podpořily, hlasování Evropského parlamentu rozzářilo trochu slunce a vrátilo naději. Poslanci Evropského parlamentu navrhli zastavit nejen ničení lesů, ale také „ostatní zalesněné půdy“, což by zajistilo ochranu klíčových ohnisek biologické rozmanitosti, včetně 70 % brazilské savany Cerrado. V roce 2018 pocházelo 23 % dovozu sóji do EU z Jižní Ameriky z Cerrado a neuvěřitelných 70 % sóji dovážené do EU v souvislosti s odlesňováním a přeměnou lesů bylo soustředěno právě v tomto biomu. Říci, že zahrnutí dalších zalesněných oblastí by mohlo změnit pravidla hry, je slabé slovo.
Ministr zemědělství Zdeněk Nekula jako hlavní vyjednavač za české předsednictví, a tedy zastupující členské státy EU, musí podpořit rozšíření návrhu nařízení na další přírodní ekosystémy hned od začátku, a ne až dva roky po vstupu v platnost. Zejména je nezbytné zahrnout kromě odlesňování i přeměnu dalších lesních pozemků, ohrožených naší spotřebou. Pokud nařízení EU vyloučí ostatní zalesněné půdy, společnosti působící v lesích a dodávající na trh EU jednoduše přesunou své podnikání na savany. A namísto ukončení odlesňování se tímto předpisem podaří ochránit pouze jeden ekosystém, zatímco ostatní budou nadále hořet. Také je třeba řádně kontrolovat, zda je zákon uplatňován. Procentuální kontroly by měly být prováděny u výrobků bez ohledu na to, z jaké země pocházejí, aby se vyrovnaly podmínky pro podnikání v EU.
Způsob, jakým vyrábíme potraviny, se musí změnit hned. Musíme zajistit, aby to, co dáváme na stůl, bylo udržitelné. A i když se na první pohled zdá, že k ničení dochází na vzdálených místech, dopad spotřeby EU dopadá blízko domova. Jen z našeho nákupního seznamu se do atmosféry ročně dostane více než 30 milionů tun emisí uhlíku. Chceme-li se do roku 2050 posunout směrem ke klimatické neutralitě, chceme-li být schopni čelit klimatickým změnám nebo jen dýchat čistý vzduch, pak potřebujeme od začátku silný, vhodný zákon o odlesňování bez mezer.
Naše země nám může pomoci změnit životy milionů lidí a ochránit naši budoucnost. Rozhodnutí leží v našich rukou.
Anke Schulmeister-Oldenhove, vedoucí pracovnice pro lesnickou politiku v evropské kanceláři WWF.
Chcete se dozvědět více o globální kampani #Together4Forests?